Terje Isungset

Nějak jsem zapomněl na blog občas přidat něco o hudbě. Dnešní příspěvek je pro mou osobu horká novinka v hudebním přehledu, nicméně velmi zajímavá. Objevil jsem ji na návštěvě u mojí mami, když jsme seděli u televize v obýváku. Dokument o ledovém oceánu a ledu všeobecně, informoval i o tomto Islandském hudebníkovi, tvořícím nastroje z ledu. Po nějaké době googlení, jsem našel informace o jeho osobě a mimo jiné i nějaká videa.

Terje se narodil v roce 1964 v Norsku a během svého života byl znám hlavně jako představitel Skandinávské Jazzové scény. Během let se vypracoval na uznávaného hudebníka a po více než 25 letech se vrhl na formování nové vlny v hudbě s přesahem do šamanismu. Ve své hudbě používá k tvorbě nástrojů přírodní materiály nacházející se v Norsku jako je arktická bříza, břidlice, nebo led. V roce 1999 hrál na Jazzovém festivalu ve zmrzlém vodopádu, což ho proslavilo po celém světě. Vydal 10 sólových alb a aktuálně pracuje v mezinárodním měřítku.

Posledním projektem je Glass musik, ve spolupráci s Arve Henriksnem. V roce 20104 vydali album Word ff glass, které bylo nahráváno převážně živě. Nástroje ze skla vyrobily studenti Estonské akademie výtvarných umění.